Top
Dieta

Co jeść przed treningiem siłowym?

Trenując siłowo, a jednocześnie dążąc do zbudowania i wymodelowania mięśni, nie możesz zapominać o dostarczaniu organizmowi odpowiednich ilości białek i węglowodanów w codziennej diecie. Każdy posiłek jest ważny i każdy ma do spełnienia swoją rolę, przy czym posiłek przedtreningowy jest szczególnie istotny, ponieważ bezpośrednio przekłada się na efekty treningowe. Sprawdź, jak komponować posiłki przed wizytami w siłowni.

Co zjeść przed treningiem siłowym?

Posiłek przedtreningowy najlepiej spożyć około 1,5 godziny przed zaplanowaną wizytą w siłowni. Powinien być tak zbudowany, by zawierał w sobie dużą porcję białka i węglowodanów złożonych, a więc na przykład: mięso i pełnoziarnisty makaron albo rybę i ryż albo pieczywo razowe i jaja, etc.

Dodatkowo posiłek przed treningiem powinien zawierać choćby niewielką porcję warzyw. Taka kompozycja sprawi, że podczas treningu będziesz miał energię i siłę do pracy z dużymi obciążeniami, a jednocześnie (dzięki białku) uaktywnisz proces rozrostu masy mięśniowej (ogólne zasady komponowania diety na masę poznasz klikając tutaj).

Pamiętaj, że intensywne ćwiczenia fizyczne wymagają potężnej dawki energii zaczerpniętej z niczego innego, jak właśnie z pożywienia. Posiłki przedtreningowe muszą więc być treściwe i dość pokaźne, ale jednocześnie lekkostrawne. Unikać natomiast należy potraw z dużą zawartością tłuszczu i wszelkich dań ciężkostrawnych, które mogłyby zakłócić procesy trawienne, zaburzyć gospodarkę cukrową, wprowadzić cię w stan znużenia i braku siły, a tym samym znacznie obniżyć twoją zdolność treningową.

Co jeść przed siłownią, czyli 5 pomysłów na posiłki przed treningiem siłowym:

1. Kasza gryczana, grillowana wątróbka drobiowa, surówka z buraków

2. Ryż brązowy, ryba (np. morszczuk, dorsz, sola) pieczona z ziołami, surówka z kapusty pekińskiej

3. Pełnoziarnisty makaron penne, sos wykonany z pomidorów z puszki, mięsa mielonego indyczego, czosnku, bazylii i oregano

4. Ziemniaki gotowane, pieczona lub grillowana pierś kurczaka, gotowana marchewka lub brokuły

5. Omlet z białek jaj z dodatkiem otrąb, płatków owsianych i liści szpinaku

Wielkości porcji i ilości poszczególnych składników powinny być oczywiście dopasowane do twojej indywidualnej wagi oraz aktualnie uskutecznianego programu treningowego (np. na masę lub rzeźbę). Oprócz dużego posiłku białkowo-węglowodanowego około 1,5 godziny przed treningiem, dodatkowo kilkanaście minut przed wejściem na siłownię możesz sięgać także po szybko wchłanialne odżywki białkowe.

Jeśli potrzebujesz skutecznych wspomagaczy budowania masy, zapraszam do mojego rankingu suplementów.