Top

Chcąc przybyć na masie mięśniowej lub zbudować rzeźbę, często sięgamy po suplementy diety wspomagające budowanie mięśni lub silnie działające substancje anaboliczne. Te ostatnie stanowią duże zagrożenie dla naszego zdrowia, a może nawet i życia, dlatego warto omijać je szerokim łukiem. Tak naprawdę da się w całkowicie bezpieczny sposób pobudzić produkcję testosteronu i hormonu wzrostu w naszym organizmie, a tym samym przyspieszyć tempo kształtowania wymarzonych mięśni. Przeczytaj, jak pobudzić hormon wzrostu i spotęgować efekty w budowaniu muskulatury.

Czym jest hormon wzrostu?

Hormon wzrostu (HGH – Human Growth Hormone lub somatotropina) to naturalnie występujący w naszym organizmie hormon mający za zadanie stymulację procesów wzrostu różnych tkanek ciała, np. tkanki kostnej, chrzęstnej i mięśniowej. Najwięcej produkujemy go wtedy, gdy rośniemy, czyli w okresie dojrzewania.

Hormon wzrostu ma działanie anaboliczne, toteż ma wyjątkowe znaczenie dla osób dążących do rozwoju muskulatury. Dzięki niemu zwiększają się komórki naszych mięśni (jednocześnie ulegają podziałowi na nowe komórki), co daje sposobność do większej absorpcji białek przez mięśnie i intensywniejszego przyrostu masy.

Skutki uboczne zażywania hormonu wzrostu

HGH znacząco wpływa na przyrost tkanki mięśniowej przy jednoczesnej redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej, dlatego w świecie kulturystyki przyjmowanie tego hormonu jest popularnym zjawiskiem. Jednakże ze względu na niebezpieczne skutki uboczne, lepiej sobie kurację sztucznym hormonem wzrostu darować.

Możliwe skutki uboczne po zażywaniu hormonu wzrostu to:

 • cukrzyca,
 • niedoczynność tarczycy,
 • nadciśnienie,
 • choroby serca i układu krążenia,
 • zwiększenie ryzyka nowotworów,
 • nienaturalny rozrost kończyn,
 • nienaturalny rozrost uszu, nosa i szczęk,
 • zaburzenia hormonalne, zaburzenia potencji,
 • powiększenie narządów wewnętrznych i zaburzenia ich pracy.

Nie brzmi to zbyt optymistycznie, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest naturalne aktywowanie organizmu do wzmożonej produkcji HGH.

Jak naturalnie pobudzić hormon wzrostu?

Jak pobudzić naturalny hormon wzrostu? Po pierwsze, zadbaj o odpowiedni tryb życia, w którym prym będzie wiodła zdrowa dieta i aktywność fizyczna. Intensywny wysiłek fizyczny sprzyja wytwarzaniu HGH przez organizm, dlatego nie stroń od klasycznych treningów siłowych o dużej intensywności, które dla urozmaicenia możesz przeplatać treningami HIIT. Po drugie, staraj się unikać alkoholu i innych używek.

Po trzecie, zawsze zapewniaj organizmowi właściwą porcję snu. To właśnie podczas snu produkcja hormonu wzrostu jest najwyższa. Oprócz 8 godzin snu w nocy warto fundować sobie także krótkie drzemki w ciągu dnia. Po czwarte, w celu pobudzenia produkcji naturalnego hormonu wzrostu, warto także zastosować odpowiednie suplementy diety – aminokwasy (np. lizynę, argininę, ornitynę) oraz dobrej jakości wieloskładnikowe boostery masy.

Co jeść, aby pobudzić hormon wzrostu?

Dieta sprzyjająca większej produkcji hormonu wzrostu przez organizm powinna przede wszystkim zawierać dużo wyższe ilości białka, niż normalna dieta przeciętnego człowieka. 2g białka dziennie na każdy kg masy ciała to minimum. Opracuj sobie jadłospis, w którym dużą rolę będą odgrywać produkty o wysokiej zawartości białka, a więc: chude mięso drobiowe, chuda wołowina i wieprzowina, ryby, rośliny strączkowe (np. fasola, soczewica), jaja, chudy nabiał, owoce morza, orzechy.

Druga ważna kwestia – nie przesadzaj z cukrami prostymi. Stosuj je w umiarkowanych ilościach, szczególnie jako uzupełnienie paliwa energetycznego w okolicach treningów. Często sięgaj zaś po produkty zawierające węglowodany złożone, np. kasze, płatki zbożowe, brązowy ryż, pieczywo razowe. Zadbaj także o obecność zdrowych tłuszczów w diecie (znajdziesz je m.in. w orzechach, oliwie, olejach roślinnych, rybach) oraz dużą ilość witamin i minerałów (znajdziesz je w warzywach i owocach).

Czytaj także: Przepisy na masę

Jak pobudzić hormon wzrostu – suplementy diety, boostery HGH

Wieloskładnikowe boostery hormonu wzrostu tym się różnią od środków jednoskładnikowych, iż składniki w nich zawarte kooperują i potęgują wzajemnie swe działanie. Przesądza to o ich wysokiej skuteczności. Jednak jest jeden warunek – substancje aktywne powinny być w takim preparacie bardzo dobrze ze sobą dobrane i posiadać odpowiednie stężenie.

Spośród suplementów diety, które mogą efektywnie pobudzić wytwarzanie hormonu wzrostu przez organizm, szczególnie polecam:

 • Somatodrol – zawiera AAKG, czyli doskonale przyswajalną postać argininy, która stymuluje wytwarzanie hormonu wzrostu przez organizm. W preparacie znalazł się także cały szereg składników stymulujących produkcję testosteronu przez organizm i sprzyjających wzrostowi masy mięśniowej.

Czytaj więcej o Somatodrolu lub przejdź do strony producenta preparatu

 • Mass Extreme – zawiera GABA, czyli ważny aminokwas wzmagający produkcję hormonu wzrostu. W preparacie znalazły się też boostery testosteronu: ekstrakt z Tribulus Terrestris, kwas D-Asparaginowy (DAA) i ekstrakt z kozieradki (Fenugreek) oraz inne cenne dla mięśni składniki.

Czytaj więcej o Mass Extreme lub przejdź do strony producenta preparatu

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.