Top
Zdrowie

Niski poziom testosteronu – przyczyny, objawy i leczenie

Niski poziom testosteronu u mężczyzn to coraz częściej obserwowana dolegliwość. Dotyka nie tylko osób w sile wielu, u których obniżone stężenie tego hormonu jest związane z naturalnymi procesami starzenia, ale także mężczyzn młodych i zdrowych, którzy teoretycznie na tym polu nie powinni mieć żadnych kłopotów. Niedobór testosteronu może owocować zaburzeniami w sferze seksualnej, może też negatywnie wpływać na poziom muskulatury oraz wywoływać szereg innych skutków. Dowiedz się więcej o przyczynach, objawach i sposobach walki z niskim poziomem testosteronu!

Testosteron i jego kluczowe zadania

Testosteron to hormon, który nie bez powodu znajduje spore zainteresowanie ze strony bywalców siłowni. Istotnie, ma bardzo duże znaczenie dla tężyzny fizycznej i przyrostu masy mięśniowej, niemniej jednak spełnia on w męskim organizmie również kilka innych ważnych ról. Jest w zasadzie kluczowym męskim hormonem płciowym. Należy do grupy androgenów i produkowany jest głównie w jądrach. Odpowiada za rozwój płciowy już od okresu życia płodowego.

Dzięki testosteronowi kształtują się zarówno pierwszorzędowe cechy płciowe (rozwój jąder, prącia i innych męskich narządów płciowych), jak i drugorzędowe (niska barwa głosu, obfitsze owłosienie ciała, zarost, męskie proporcje sylwetki, męski typ muskulatury). Testosteron wpływa również na produkcję nasienia, występowanie popędu płciowego i erekcji. Hormon ten ma ponadto związek z ujawnianiem się pewnych cech psychicznych, zachowań i emocji, między innymi: stanowczości, odwagi, chęci współzawodnictwa, dążenia do dominacji, skłonności do agresywnych zachowań.

Niski poziom testosteronu – przyczyny

Niedobór testosteronu (hipogonadyzm) może mieć związek albo z zaburzoną zdolnością jąder do wytwarzania tego hormonu, albo z brakiem stymulacji ze strony odpowiednich struktur mózgowych (podwzgórza i przysadki mózgowej) do jego wydzielania. Główne przyczyny niskiego poziomu testosteronu u mężczyzn to:

  • andropauza (wchodzenie w okres starzenia);
  • niektóre choroby, stany zapalne, infekcje (np. niektóre choroby neurologiczne i endokrynologiczne, nowotwory, choroby wirusowe, choroby wątroby);
  • niektóre leki i niektóre formy terapii (np. chemioterapia, radioterapia);
  • urazy mechaniczne jąder;
  • nadwaga, otyłość (przy zbyt wysokim poziomie tkanki tłuszczowej produkcja testosteronu jest zaburzona);
  • zażywanie sterydów anabolicznych;
  • niezdrowy tryb życia.

Najczęstszą przyczyną niedoboru testosteronu jest oczywiście zaawansowany wiek mężczyzny i naturalnie postępujący proces starzenia, jednak ostatnio zwiększa się też odsetek ludzi młodych borykających się z tym problemem. Czym może być spowodowany niski poziom testosteronu u 30-latka? W przypadku osób młodych bardzo często niedobór testosteronu jest związany z niezdrowym trybem życia. Bywa efektem nadwagi i otyłości, złej diety, braku aktywności fizycznej, picia alkoholu i stosowania innych środków psychoaktywnych, palenia papierosów, życia w stresie, braku odpowiedniej ilości snu.

Niski poziom testosteronu to problem, który nie omija również bywalców siłowni sięgających po sterydy anaboliczne. Rezultatem stosowania tego typu środków jest zburzenie równowagi hormonalnej i zahamowanie naturalnej produkcji testosteronu przez organizm.

Niski poziom testosteronu – objawy

Niedoborowi testosteronu towarzyszy bardzo wiele objawów, zarówno typowo fizycznych, jak i natury psychicznej. W tej pierwsze grupie znajdują się zaburzenia funkcji seksualnych – problemy z erekcją i płodnością, zmniejszenie ilości nasienia, spadek libido, zmniejszenie jąder, ginekomastia (powiększenie gruczołów piersiowych). Wystąpić też może spadek gęstości mineralnej kości skutkujący zwiększoną częstotliwością złamań.

 Zobacz też: Ranking tabletek na potencję

Z niskim poziomem testosteronu mogą wiązać się również zmiany w wyglądzie męskiej sylwetki – może nastąpić spowolnienie wzrostu i obfitości męskiego owłosienia, a także osłabienie mięśni, zmniejszenie masy mięśniowej i wzrost poziomu tkanki tłuszczowej, (kumulującej się szczególnie w okolicy brzusznej). Kolejne objawy niedoboru testosteronu to spadek siły fizycznej i energii do działania oraz przewlekłe zmęczenie.

Jeśli zaś chodzi o sferę psychiki, hipogonadyzm może prowadzić do wystąpienia takich symptomów, jak: apatia i przygnębienie, brak motywacji i pewności siebie, przewlekle utrzymujące się złe samopoczucie, depresja, wahania nastojów, drażliwość, pogorszenie pamięci, kłopoty z koncentracją, zaburzenia snu.

Niski poziom testosteronu – leczenie

W przypadku niskiego poziomu testosteronu najważniejszą kwestią jest ustalenie przyczyny problemu. Na jej podstawie oraz na podstawie stanu zdrowia pacjenta lekarz dobiera odpowiedni sposób leczenia. Niekiedy wprowadzana jest terapia hormonalna, w ramach której podaje się testosteron pod postacią zastrzyków, bądź też, dużo rzadziej, środków doustnych. Testosteron w tabletkach stanowi jednak bardzo duże obciążenie dla wątroby, dlatego leczenie tego typu nie jest często praktykowane.

Istnieje również cały szereg naturalnych sposobów na podwyższenie poziomu kluczowego męskiego hormonu. Jak zwiększyć poziom testosteronu? Przede wszystkim należy zmienić tryb życia na zdrowszy – ograniczyć używki, zadbać o odpowiedni wypoczynek, właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną, w ramach której nie powinno zabraknąć ćwiczeń siłowych. Pomóc mogą ponadto suplementy diety zawierające składniki, które pobudzają męski organizm do zwiększenia produkcji testosteronu. Przeczytaj więcej na temat: jak podnieść poziom testosteronu.

Może Cię zainteresować: Testolan – naturalny aktywator testosteronu

Niski poziom testosteronu – przyczyny, objawy i leczenie
5 (100%) 1 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.